Pomniki granitowe, czyli wybór idealny na lata

Żałoba po śmierci bliskiej osoby to bardzo ciężki czas dla kochających krewnych. Zgodnie z tradycją ludzie przychodzą na miejsce pochówku, aby upamiętnić zmarłą osobę. Pozwala im to przede wszystkim pogodzić się ze stratą. Wybór odpowiedniego pomnika granitowego może bardzo pomóc w uczczeniu pamięci o bliskich.

Zalety pomników granitowych

Głównym argumentem przemawiającym za wyborem nagrobka granitowego jest jego wytrzymałość. Dzięki temu, że firmy produkujące płyty wykorzystują surowiec, który jest odporny na oddziaływanie warunków atmosferycznych, takich jak słońce czy mróz, pomniki nie wymagają corocznej renowacji. Wystarczy pamiętać o regularnym myciu płyty, aby cieszyć się pięknym i trwałym pomnikiem przez dekady. Pomniki granit to wybór na lata. 

Możliwość różnorodnego wyboru

Granit jest różnorodnym materiałem pod wieloma względami. Istnieje możliwość wyboru różnych kolorów i struktur, dodatkowo materiał ten jest bardzo estetyczny, ponieważ nie widać na nim zarysowań mechanicznych i odbarwień od słońca nawet po wielu latach.

Dostępne warianty granitu

Firmy kamieniarskie najczęściej wykonują nagrobki z granitu. Nagrobki zarówno pojedyncze, jak i podwójne przybierają najróżniejsze formy, które są zależne od wizji i oczekiwań klientów.

Do wyboru są następujące struktury:

  • błyszczące;
  • matowe;
  • strukturalne.

Dodatkowo istnieje ogromna różnorodność, jeżeli chodzi o kolory. Najbardziej popularne to:

  • czarny;
  • biały;
  • beżowy;
  • szary.

Doskonałą opcją wybierając pomnik granitowy, jest możliwość dostosowania płyty do własnych potrzeb, takich jak wyrzeźbienie portretu bliskiej osoby, wyrycie napisów, cytatów ważnych dla zmarłego, czy stworzenie oryginalnego kształtu, na przykład serca, skrzydeł anioła. Może to w świetny sposób pomóc zachować pamięć o kimś, kogo tak kochamy.

Prosta pielęgnacja

Chcąc zadbać o piękny wygląd pomnika granitowego nie potrzeba ogromnego wysiłku, czy mnóstwa czasu. Wystarczy jedynie woda (może być z płynem do mycia naczyń) i miękka gąbka, aby zetrzeć wszelkie plamy, kurz i zabrudzenia. Jak często powinno się myć taki pomnik? Zdecydowanie wystarczy umyć go raz w miesiącu, aby cieszyć się zadbanym wyglądem. Dla lepszego efektu można użyć płynów specjalnych do impregnacji kamienia, które go nabłyszczą i dodatkowo zabezpieczą. Chociaż granit jest bardzo trwałym materiałem, pamiętajmy, aby nie trzeć za często płyty twardszymi szczotkami. Może to spowodować różne mikrouszkodzenia.

Dlaczego warto wybrać pomnik granitowy?

Nagrobki granitowe dzięki swojej wytrzymałości są idealnym wyborem na długie lata. Dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie są trudne w pielęgnacji. Wybierając ten rodzaj kamienia mamy możliwość dostosowania idealnego koloru, struktury, czy kształtu, który upamiętni bliską nam osobę. Kolejnym aspektem bardzo istotnym przy wyborze jest cena. Pomniki granitowe to świetna inwestycja, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu możesz cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez wiele pokoleń.